Çift Lisanlı Sunum Nasıl Hazırlanır

Hazırlayacağınız bir sunumu farklı dilleri konuşan ortak bir topluluğa yapmanız gerekebilir. Örneğin, Türkiye’de çok uluslu bir şirkette çalışıyorsanız, dönemsel rapor sunumunuzu sadece Türkçe veya sadece İngilizce konuşan kişilerden oluşan bir dinleyici kitlesine ortak bir oturum esnasında yapacak olabilirsiniz. Böyle bir sunumda, slaytlar üzerinde görsel kalabalık yaratmadan en çarpıcı noktaları aynı anda çift lisan kullanarak aktarabilirsiniz.

Tek bir slaydın üzerinde iki lisanı birden kullanmak, gerekli bazı ilave adımları da beraberinde getiriyor. Birinci şart, diğer tüm sunumlarda olması gerektiği gibi, sadelik. Sunumda kullanacağınız slaytların her birinde sadece bir noktadan bahsederseniz, hem dinleyiciler sizi kolaylıkla takip edecek hem de sizin bahsettiğiniz noktaya çok daha rahat odaklanabileceklerdir. Bunu yapmak için, kalabalık olduğunu düşündüğünüz slaytlarınızı alın ve onu birkaç slayda bölerek parçalayın. (Slayt sayınızın artması sizi endişelendirmesin. Akılda kalıcı sunumlar yolunda ilerlerken, slayt sayısı kesinlikle bir faktör değil. Bununla ilgili önümüzdeki haftalarda ayrı bir yazı paylaşacağım.)

Sadeleşen yeni slaytlarınızda dikkat edilmesi gereken bir nokta, bir dildeki yazının görsel olarak diğerinden ilk bakışta hemen ayırt edilebilmesidir. Eğer her iki lisandaki yazıları da aynı şekilde, çok benzer yazı tipi ile ve büyüklükte kullanırsanız, dinleyicileriniz veya daha sonra sunumu okuyan kişiler nereyi takip etmeleri gerektiği konusunda zorluk yaşayabilirler. Herkesin kendi lisanını kolay takip edebilmesi için yazıtipleriyle, kalın/ince karakterle ve yazı boyutu ile oynayabilirsiniz. Hatta çok aşırıya kaçmayacak şekilde farklı renkler kullanabilirsiniz. (Siyah ve Koyu Sarı / Beyaz ve Mavi, vb.)

Kısaca özetleyelim;

  1. Çift lisan kullanacağınız zaman slaytlarınızı sadelik çerçevesinde tasarlayın.
  2. İçeriği sadeleştirmek için her bir slayt üzerinde sadece bir fikirden bahsedin.
  3. İki lisan arasında kolay algılanabilecek görsel farklılıklar yaratın.
  4. Görsel farklılığı değişik yazı tipi, boyut, renkler veya kalınlık/incelik kullanarak yaratabilirsiniz.

Aşağıdaki resimlerde çift lisanlı tasarım örnekleri bulabilirsiniz: