Çok Acil Slayt Düzeltmesi Nasıl Yapılır?

"Diyelim ki iki saat sonrasına sürpriz bir toplantı çıktı ve sizden sunum yapmanız isteniyor. Ancak size verilen mevcut sunum dosyasına baktığınızda bir şeyler tam olarak içinize sinmiyor ve bazı düzeltmeler yapmak istiyorsunuz. Ve tabii bulunduğunuz şehrin trafiğini göz önünde bulundurarak, seyahat süresi dahil bunu yapmak için sadece 1 saatiniz var. İlk olarak nelere müdahale edersiniz?"

Yukarıdaki soru, geçen hafta tasarım eğitimi verdiğimiz bir firmanın ekip üyeleri tarafından bize sorulduğunda, hemen mevcut sunumlarından birini açıp slaytlar üzerinden ilerleyerek bazı tavsiyelerde bulunduk. Bu slaytlardan bir tanesini ve verdiğimiz tavsiyeleri burada paylaşıyorum. Siz de bir sonraki ‘acil slayt müdahalenizde’ bu noktaları göz önünde bulundurabilirsiniz. (Slayt üzerindeki bilgiler müşteri gizliliği için tamamen değiştirilmiştir -- yazılar üzerinde herhangi bir anlam bütünlüğü yoktur.)

  1. Resimler slayt üzerinde çok az yer kaplıyor ve kalite olarak yüksek değiller. Bazı resimlerin en boy oranları bozulmuş. Çözüm olarak daha az sayıda ama daha büyük boy bir veya iki resim kullanılabilir.
  2. Başlık ve alt başlıkta satır araları sıkışık duruyor. Mesafe artırılarak daha kolay okuma sağlanabilir.
  3. Metinlerde tamamen büyük harf kullanılmış. Ayrıca içerik olarak fazla yazı var. Yazılar mümkün olduğunca azalabilir ve daha kolay okunan bir yazı karakteri kullanılabilir. Ayrıca burada da satır araları artırılarak göz takibi kolaylaştırılabilir.
  4. Saatlik program bilgisi içeren bu metin kutusunda yazılar kaymış durumda. Genel olarak profesyonel bir görünüm elde etmek için yazılar önce kendi içlerinde sonra da slayt genelinde hizalanabilir. Ayrıca, sunum esnasında program maddeleri üzerinden tek tek geçileceği için, tüm satırları bir anda göstermek yerine basit animasyon ile satırlar teker teker, konuşma ilerledikçe ekrana gelebilir.
  5. Görsel içeriği ve programın cazibesini ön plana çıkarmayı hedefleyen bir slayt olduğu için slayt fonunda yüksek kaliteli bir resim kullanılabilir. Yazıların kaybolmaması için ya metin kutusuna fon rengi verilebilir, veya tamamen ayrı bir kutu rengi kullanarak renk kontrastı yaratılabilir.

Aşağıda bu tasarıma alternatif olacak bazı örnekleri inceleyebilirsiniz: