Doğru Sunum Akışı için Kolay Yöntem

PowerPoint veya Keynote gibi programlar, görsel tasarım programları olduğu için, sunum hazırlığının başında yapmamız gereken şeyin, fikirleri ve bilgileri derhal slaytlara yerleştirmek olduğunu düşünebiliriz. Ancak bunun öncesinde esas yapmamız gereken şey, sunumda bahsedeceğimiz konuları doğru bir şekilde sıralamaktır. Bunu ister bir kağıt üzerinde ya da yapışkan kağıtlar ile veya sunum programını kullanarak yapabiliriz.

Bu sıralamayı yaparken, her bir slayt başlığı olarak ne yazmak istediğinizi düşünün. Bu slaytta hangi fikri veya kavramı aktarmak istiyorsunuz? Bu slayt perdeye yansırken siz nelerden bahsedeceksiniz? Dinleyiciler sadece bu slaytın başlığını okusa bile, onlara ne aktarmak istediğinizi kolaylıkla anlayabilirler mi? Bu son soruya evet diyebilmek oldukça önemli. Çünkü dinleyicileriniz slayt değiştiğinde ilk olarak varsa slayt başlığına bakıp gerisini dikkate almayabilir. Bir toplu taşıma aracında giderken yanınızdaki kişinin okuduğu bir gazeteye göz gezdirdiğinizi düşünün. Hızlı bir şekilde haber başlıklarına bakar, ama küçük yazılara ilgi göstermezsiniz, değil mi? Dinleyicileriniz de aynı şekilde, sizin slayt başlıklarınıza hızlı bir şekilde bakıp daha fazla ilgi gösterip göstermeme konusunda anlık kararlar verirler.

Dinleyicilerin slaytlarınıza ilk baktıkları anda ne anlatmak istediğinizi anlayabilmeleri için, başlıkları yazarken, o slaytta anlatılmak istenen ana fikri kısa bir cümle ile ön plana çıkartın. Örneğin; “4. Çeyrek Sonuçları” yerine “4. Çeyrekte Pazar Payımızı Büyüttük”. Veya, “Fonların Yıllık Getirisi” yerine “Fonlarımız Yıllık Bazda %19 Getiri Sağladı”. Slayt başlığı olarak kullanacağınız kelimeler reklam sloganları kadar önemli. Bu sayede, sadece başlıklar akılda kalsa bile, aktarmak istediğiniz fikir de başlıklarla birlikte akılda kalacaktır.

Sunum akışını hızlı ve kolay bir şekilde sunum programına aktarmak için 3 adım:

  1. Sunumunuzun akışını belirledikten sonra, hızlı bir şekilde slayt sıralamasını oluşturmak için PowerPoint programında Görünüm -> Ana Hat Görünümü özelliğini kullanarak slayt başlıklarınızı yazabilirsiniz.
  2. Sol tarafta her bir satıra sadece bir başlık yazıp Enter’a bastığınızda program otomatik olarak yeni bir slayt açacak ve yazdıklarınızı slayt başlığı olarak yerleştirecektir.
  3. Sunum hazırlığının bu noktasında, yazı tipi, renk, boyut vb. detaylara takılmadan sadece akışı oluşturan başlıkları programa aktarın.