Sunumlarda Dikkati Anında Üzerinize Toplayın

Daha önceki bazı yazılarda, sunum yaparken dinleyicinin dikkatinin üzerimizde olmasının önemli olduğundan bahsetmiştim. Hatta bazı durumlarda tüm dikkatin üzerimizde olması o kadar önemli olabilir ki, bu dikkati kendi sunumunuzdaki slaytlarla bile paylaşmak istemeyebilirsiniz. Sunumun veya konuşmanın önem arz eden bazı kritik noktalarında dinleyici ile aranızdaki tüm engelleri kaldırmanız gerekebilir. Bunu yapmak için de geçici olarak slaytlarınızı kapatmanız ve ortamda sizden başka odaklanacak hiçbir şey bırakmayabilirsiniz.

Eskiden bunu yapmak için ya masa üzerindeki projeksiyon cihazının önüne ikiye katlanmış bir A4 sayfa koyardık, ya da tavandan sarkan projeksiyon cihazına uzanmaya çalışırken çeşitli beden esneme hareketleri yapardık. (İkincisinin fazla bir zararı yoktu, ama nadiren de olsa birinci yöntemde projeksiyon cihazının ısınan lambası bir süre sonra kağıdı yakmaya ve odayı nahoş bir yanık kokusu ile doldurmaya başlardı!)

Neyse ki, bugün gelinen noktada slaytları kapama işlemi çok basit. Sunum esnasında herhangi bir noktada bilgisayarınızın B tuşuna bastığınızda, başka hiçbir ayar yapmaya gerek kalmadan yansıyan görüntüyü siyaha düşürebilirsiniz. Artık duvarda veya perdede bakacak bir şey kalmadığı için, dinleyicileriniz tüm dikkatlerini sizin üzerinize yoğunlaştıracaklardır. Slaytlara kaldığınız yerden devam etmek için tekrar B tuşuna veya sunum kumandası kullanıyorsanız ileri düğmesine basabilirsiniz.   

B tuşunu kullanmak ve bir süreliğine tüm dikkati üzerinize toplamak, sunumun kritik noktalarında oldukça etkili bir yöntemdir. Ancak her araç gibi, bunun da kararında ve gerçekten gerektiği zamanlarda kullanılması gerekir. Aksi halde, sürekli kapanıp açılan bir sunum yansısı dikkatleri toplamak yerine tam tersine kafa karışıklığı yaratabilir.

Önemli Not: B tuşu ile sunumu karartma özelliği hem PowerPoint hem de Keynote programlarında, sadece sunum aktifken veya zamanlama provası yaparken çalışır.